Váš specialista na pronájmy bytů v Brně 725 811 144
Vyhledat nemovitost Menu

Jak se pozná dobrá RK, která vám opravdu pomůže

Vybrat si realitní kancelář nemusí být zrovna lehké. Na trhu jich působí celá řada menších i větších a často se tváří stejně; stejně seriózně. Rozhodování navíc komplikují následky „pokroucené pověsti“, kterou oboru kdysi udělali necertifikovaní realitní makléři. Typicky se jednalo o lidi, co si tak občasně přivydělávali, anebo užívali nekalé praktiky. V některých lidech to bohužel zanechalo nedůvěru, s níž potýkáme dodnes. A o to více nás těší, že naší realitní kanceláři věří stále více lidí – mluví za nás totiž výsledky a my pevně věříme, že se máme čím podepsat. Co všechno je vhodné při výběru RK zohlednit?

403

Realitní kancelář je váš partner, ne klient

Mnoho lidí bohužel stále vnímá firmy v oboru jenom jako „zbytečné prostředníky“, kteří zájemci o nemovitost otevřou dveře a shrábnou provizi. Bohužel i takové příběhy je možné v dnešní době slyšet; a to i přes to, že musí realitní makléři skládat těžké odborné zkoušky. Nikomu už ale neříkají, jak se má chovat nebo přistupovat ke klientovi, pročež někteří zanechávají v lidech špatný dojem. My v realitní kanceláři BRAVIS věříme, že férový a vstřícný přístup se vyplácí a řešíme proto za klienty vše, co je možné, a představujeme jim pouze hotová řešení. Jedná se kupříkladu o:

 • kompletní komunikaci se zájemci
 • zodpovězení veškerých otázek
 • znalost právních, obchodních i technických náležitostí
 • odhad ceny nemovitost (prodejní ceny i výše nájmu)
 • právní dokumentaci z našeho vlastního oddělení
 • prověření zájemce o nemovitost
 • daňové poradenství v oblasti realit
 • doporučení financování naším hypotečním centrem...

Vedle toho jsme schopni nabídnout pomoc i v řadě dalších směrů a ze zpětné vazby našich klientů víme, že naše komplexní služby oceňují. Ostatně pokud vám realitní kancelář toto nenabízí – třeba že vám podsouvá pouze obecný vzor smlouvy, nebo nedokáže zodpovědět otázky k nemovitosti – snadno šlápnete vedle. Coby klient v ní musíte nacházet 100% oporu a vědět, že se na ni můžete spolehnout. Jakmile vám RK v něčem „mlží“ (vyhýbá se odpovědím, nepodává je kompletní...), zpozorněte. Nebojte se přitom obrátit na jinou firmu v oboru, jak při zprostředkování prodeje / koupě, tak nájmu, se přece jenom jedná o vysoké částky.

Realitní specialistka RK BRAVIS, Radka Mašková, k přístupu říká: „Ke každému klientovy se snažíme přistupovat individuálně dle jeho potřeb. Často jsou totiž situace různé a uplatňovat tak jeden zažitý stereotyp by nepřinášelo nejlepší možný výsledek, kterého lze dosáhnout. Některé obchodní případy jsou vyřešené snadno, jiné potřebují delší čas, a tak se někdy stane, že se z ‚běžného zájemce z ulice‘ stane nejen klient, ale i obchodní přítel, se kterým spolupracujeme velkou řadu let. A protože zaměstnáváme pouze makléře, které jejich práce baví, je pro nás spokojený klient, který se nám vrátí, tím nejlepším osobním ohodnocením.“

Vyhněte se makléřům s tímto přístupem

Že každý komunikuje svým stylem je zcela normální, realitní makléř by se však nikdy neměl dopouštět nekorektního jednání a nekalých praktik. Nejenom, že jsou v rozporu s dobrými mravy a zásadami slušných „realiťáků“, ale zároveň mohou být i nezákonné. Zpravidla si dejte pozor, pokud realitní makléř:

 • tlačí klienta do rozhodování
 • vyvíjí nátlak v jakémkoliv jiném směru
 • zatajuje důležité informace
 • nepodává uspokojivé odpovědi
 • vymlouvá se a věčně „nemá čas“
 • komunikuje nejistě a neprofesionálně
 • není dochvilný a do práce mu často něco „leze“

Na neférové makléře bohužel narazíte i dnes, ačkoliv je realitní trh od zavedení přísné legislativy značně „pročištěný“. Obvykle se jedná o zástupce malých realitních kanceláří, často soukromých (majitel je jediným, kdo služby zajišťuje), kteří si záměrně vyhlíží „slabší“ jedince. Tedy takové, kteří snadno podlehnou a nejsou právně zcela informováni.

Lepší je vždy místní realitní kancelář

„Koho by napadlo oslovit ke koupi nemovitosti v Brně realitku z Ostravy nebo Karlových Varů?“, no i takové případy se někdy stávají. A pokud to oslovená kancelář vezme, je obvykle něco špatně. Dobrou znalost místního realitního trhu může totiž nabídnout výhradně firma, která v daném místě dlouhodobě působí. Například RK BRAVIS má téměř 20letou zkušenost z brněnského trhu a naši makléři se často specializují na konkrétní městskou část, aby měli stále přesné informace. Neznamená to však, že realitní kanceláře s celorepublikovou působností neposkytnou dobré služby, obvykle mají pobočky v daném městě právě makléři, kteří ho dobře znají. I tady je ale na místě klientům doporučit, aby vybírali z větších RK, nikoliv z těch soukromých o pár lidech.

Přečtěte si recenze klientů a zjišťujte

Samozřejmě, že každý nějak začínal, a je-li někdo v oboru úplně nový, nemůže se pochlubit příliš velkým počtem recenzí. Coby zájemci o služby realitní kanceláře však doporučujeme, abyste vybírali bez emocí a rozhodovali se racionálně. Hodně s tím pomohou právě veřejně dohledatelné recenze, jichž má kupříkladu RK BRAVIS téměř 3 000 z více než 17 000 zprostředkovaných obchodů. Nekoukejte však pouze na firemní stránky, nebojte se zabrousit např. na Google, Firmy.cz, Facebook a další kanály. Posloužit ale mohou i diskuze, v nichž si lidé vyměňují názory. Zajímejte se, jaké zkušenosti mají lidé před vámi, a pokud narazíte na negativní, tak proč k ní došlo. Někdy se totiž jedná pouze o nedorozumění nebo negativní názor, aniž by měl recenzent osobní zkušenost.

V „druhém kole“ vyhodnocování doporučujeme jít ještě více do hloubky. Dobré recenze realitní kanceláře jsou sice pozitivním signálem, ale vy coby klient budete pravděpodobně jednat pouze s jedním makléřem. Jakmile se tedy dozvíte jeho jméno, podívejte se přímo na jeho osobní hodnocení, zkušenosti a realizované obchody. Většinou se ale nestává, že by v seriózní kanceláři pracoval někdo, kdo nesdílí její hodnoty. Třeba v BRAVISu jsme přitom jeden tým, takže se na každém obchodu podílí hned několik pracovníků včetně právního oddělení. My i klienti tak mají jistotu, že nic nepřehlédneme a nabídneme nejlepší možné řešení.

Info: Podívejte se také na aktivitu a prezentaci na sociálních sítích. Například RK BRAVIS přináší informace ze světa realit na svém facebookovém profilu.

Realitní kancelář má vždy smlouvu s majitelem

Když vám někdo nemovitost prodává, musí mít vždy uzavřenou smlouvu o zprostředkování s jejím majitelem. Jedině tak bude právně doložitelné, že ho zastupuje, a je tedy oprávněn s vámi jednat místo něj. Takovou smlouvu chtějte vidět vždy ještě před tím, než se do čehokoliv pustíte – pokud vám ji realitní kancelář nebude chtít ukázat, nebo bude tvrdit, že ji doloží později, rovnou se otočte a odejděte. Férová RK s tím nemá problém a předkládá ji budoucím klientům automaticky.

Nevěřte, že má neznámý „realiťák“ kupce

Pokud chce někdo prodat opravdu rychle, je často ochotný polevit v ostražitosti a přijmout i nabídku, k níž by se dříve automaticky otočil zády. Někteří realitní makléři toho využívají a když majiteli volají, tvrdí mu hned na úvod, že už mají pro jeho nemovitost kupce. Přitom ji viděli jenom v inzerátu. Je sice pravdou, že jdou v dnešní době na odbyt nemovitosti všeho druhu s v různém stavu, ale nikdo vám nikdy nezaručí, že tu či onu prodá lusknutím prstů hned zítra. Někdy to trvá a je třeba provést prohlídku a zajistit řadu dalších náležitostí. Vyvarujte se proto realitním makléřům s takovým přístupem.

Smluvní dokumentace je vždy kompletní

Abychom ale neupozorňovali pouze na neprofesionální a „podezřelé“ jednání některých makléřů, mějte se na pozoru i v momentě, kdy jednáte s někým na úrovni a jeví se jako opravdová špička v oboru. Řada lidí, co v oboru působí, jsou dobří obchodníci a mají natolik dobré komunikační vlastnosti, že vás mohou přesvědčit o něčem, co pro vás ve výsledku dobré není. Vždy se proto na věci dívejte s odstupem a veškeré kroky si nechte zanést do smlouvy, předávacího protokolu apod. Třeba že jste makléři předali poplatek, či majiteli nemovitosti uhradili smluvenou jistotu. V momentě, kdy bude chtít makléř dělat něco „bokem“, dejte ruce pryč.

Pozor na „nevratný“ rezervační poplatek

Zbystřete, jakmile vám dává realitní kancelář k podpisu tzv. rezervační smlouvu, jíž se zavazujete, že máte vážný zájem o koupi / pronájem nemovitosti a uzavřete na ni v budoucnu smlouvu. Povinnost z ní ale plyne i majiteli nemovitosti a zprostředkovateli (RK), kteří potvrzují, že ji nebudou nadále nabízet dalším zájemcům. A právě tady si dejte pozor, jak je smlouva sepsána – vždy v ní musí být specifikovány „rozvazovací podmínky“, tedy případy, kdy můžete od smlouvy odstoupit, aniž byste hradili smluvní pokutu, a zároveň jste dostali zpět rezervační poplatek v plné výši. Například když je nemovitost:

 • ve špatném technickém stavu
 • vadová a jedná se o překážky, o nichž jste nebyli informováni a nebylo možné je při prohlídce odhalit
 • pod věcným břemenem, o němž jste nevěděli
 • zatížena finančními závazky, které vám byly zatajeny

Pokud podmínky ve smlouvě uvedeny nejsou, je na dobré vůli realitního makléře, zda vám rezervační poplatek vrátí. A bohužel se v praxi stává, že si ji zprostředkovatel ponechá. Zároveň pozor, že rezervační poplatek není provize RK!, takže by měl být po podpisu smlouvy (o koupi, pronájmu...) započten, potažmo odečten z kupní ceny nebo výše nájemného, případně jistoty. Zároveň vždy doporučujeme, aby byla rezervační smlouva sepsána mezi všemi zúčastněnými stranami, tedy zájemcem o nemovitost, jejím majitelem a realitní kanceláří. V praxi jinak může dojít třeba k takovému scénáři:

...klient uzavřel s RK rezervační smlouvu a složil jí rezervační poplatek 50 000 Kč, aby si nemovitost „pojistil“, než si vyřídí hypotéku. Tu mu ovšem banka zamítla a on se proto musí podívat po levnějším bydlení. Zažádal tedy o vrácení rezervačního poplatku, který mu sice realitní kancelář vrátila, ale pouze v poloviční výši; zbytek si ponechala jako smluvní pokutu.

Takové jednání je nejenom neetické, ale dle názoru Nejvyššího soudu dokonce nezákonné. V momentě, kdy není zprostředkovatel, tedy RK, smluvně určena jako zástupce budoucího prodávajícího, není zájemce povinen budoucí smlouvu uzavřít. Ve výsledku tedy musí klientovi vrátit rezervační poplatek ve výši 100 %, jinak by se dopustila trestného činu.

Z vyjádření Nejvyššího soudu ČR vyplývá: Nejedná-li zprostředkovatel prodeje jako zástupce budoucího prodávajícího, je ujednání, kterým zájemce o koupi zaváže uzavřít do určité doby kupní smlouvu s budoucím prodávajícím, neplatné (§ 39, § 50a obč. zák.), což podložil i řadou předchozích rozhodnutí, např. rozsudkem ze dne 31. 5. 2004, sp. zn. 33 Odo 330/2002, nebo rozsudkem ze dne 29. 11. 2011, sp. zn. 33 Cdo 110/2010 atd.).

Kontakt
Kancelář Vídeňská (sídlo firmy)
Vídeňská 6
639 00 Brno
naproti kostelu sv. Leopolda
(u Milosrdných bratří)

Otvírací doba
Po - Čt:     9:00 - 18:00
Pá:9:00 - 16:00
sobota a neděle zavřeno

Parkování pro klienty zajištěno v garážových stáních.

mobil: +420 773 400 444

e-mail: bravis@bravis.cz

zobrazit podrobné kontakty »Pobočka Dvořákova

byla 15. 2. 2019 přestěhována do hlavního sídla na Vídeňskou.

Nízkoenergetické byty Nové Sady zavřít