Podpisem kupní smluvní a předáním nemovitosti práce realitního makléře v Bravis Reality nekončí. Už při prvním jednání vás realitní makléř seznámí s daňovými povinnostmi, které se vás budou při prodeji či nákupu nemovitosti týkat. Řekne vám, kdy a kdo platí příslušnou daň i co je vše potřeba k daňovému přiznání doložit.
Daň z nabytí nemovitých věcí
Z jaké ceny se daň platí?
Výše sazby daně z nabytí nemovitých věcí je 4 % z nabývací hodnoty nemovitosti. Ne vždy nabývací hodnota odpovídá sjednané kupní ceně. Ta je výsledkem porovnání dvou cen a to sjednané kupní ceny a 75 % ceny zjištěné na základě znaleckého posudku nebo směrné hodnoty. Daň se vždy platí z ceny vyšší. Jako poplatník daně si můžete zvolit, zda pro porovnání a následný výpočet použijete směrnou hodnotu nebo si necháte vypracovat znalecký posudek. Daňové přiznání vč. povinných příloh v podobě kopie kupní smlouvy, vyrozumění o provedení vkladu od katastrálního úřadu a znaleckého posudku nebo formulářů pro výpočet směrné hodnoty musíte podat na finanční úřad v místě, kde se nachází nemovitost.
Daň z příjmu
Prodali jste nemovitost, ve které měli trvalé bydliště méně než 2 roky nebo kterou jste vlastnili kratší dobu než 5 let? V takovém případě podléhá příjem z prodeje nemovitosti dani z příjmů ve výši 15 %. Existuje ale řada výjimek, díky kterým můžete být jako prodávající od daně z příjmu osvobozen. Potřebujete poradit?
Daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti má povinnost platit každý majitel pozemku, stavby či jednotky a to vždy jednou ročně. Daňové přiznání se podává pouze jednou a to do konce ledna následujícího roku, ve kterém došlo k nabytí nemovitosti do vlastnictví. Daň se platí opakovaně, vždy jednou ročně, nejpozději do konce května a je splatná dopředu.
Kdo podává daňové přiznání?
Daňové přiznání k dani z nemovitosti musí podat každý, kdo v předchozím roce nabyl nemovitost do vlastnictví a ten, kdo svoji nemovitost zásadě upravil a změnil tak její parametry. Pokud jste tedy na svém pozemku provedli přístavbu, kterou jste zapsali do katastru nemovitostí, nebo jste z něj udělali stavební parcelu, musíte podat nové daňové přiznání na finanční úřad v místě, kde se nemovitost nachází.