Váš specialista
na pronájmy bytů v Brně
Menu

Co obnáší prodej nemovitosti: Nejen odhad a dokumenty

Prodej nemovitosti není zdaleka tak jednoduchý, jak se může zdát. Celý proces zahrnuje více než umístění na inzertní portál a vyklizení starého vybavení, a rozhodně není dobré situaci podceňovat. Nesprávným jednáním můžete přijít až o stovky tisíc korun nebo se vystavit riziku právních komplikací i po prodeji bytu / domu. V Bravis Reality vás provedeme prodejem nemovitosti od začátku do konce. Zcela zásadní je příprava a prezentace, kterou i dnes mnozí podceňují a dobrovolně si tak nechávají utéct statisícové zisky.

215

Příprava nemovitosti zvýší hodnotu až o 15 %

Úklid bytu a vystěhování starého nábytku je základ, ale stačí to? Důležitý je postoj vás, jakožto prodávajícího. Chcete byt jenom prodat, nebo za něj získat maximum? Nemovitosti starší 10 let bývají často podhodnoceny a jejich majitelé se nevědomky okrádají až o stovky tisíc korun. Některé nedostatky zkrátka nevidí nebo nepovažují za důvod ke snížení prodejní ceny, jiným zase chybí informace z aktuálních trendů na realitním trhu.

Příprava nemovitosti k prodeji je současně tím nejlepším a nejlevnějším marketingem, chcete-li z prodeje získat co nejvíce. Tyto procesy lze shrnout pojmem home staging, který zahrnuje drobné opravy, vymalování, stěhování, přemisťování a nahrazování nábytku (zajistíme dočasnou zápůjčku), aranžování interiéru, prosvětlení atd.

217

Jakmile je byt / dům v ideální podobě, přichází na scénu fotograf k pořízení snímků (klasických i 360°) a videí. Pokud chcete prodat co nejlépe, nestačí letmé nafocení telefonem a ponechání v původním stavu. Díky zkušenostem v realitní kanceláři Bravis víme, jak interiér správně upravit a vhodně rozmístit nábytek i dekorace, abychom tím zvýšili atraktivitu, a tedy i cenu v průměru o 7 – 15 %. Při současných cenách bytů v Brně to může být i 500 000 Kč.

Odhad ceny nemovitosti nepodceňujte

Stanovit cenu za nemovitost je pro neznalého člověka zřejmě nejtěžší v celém procesu. Do jisté míry se dá vycházet z cen jiných domů a bytů podobné velikosti v okolí, ve hře je však řada dalších faktorů, které mohou ovlivnit cenu směrem dolů i nahoru. V Bravis je naším cílem druhý případ, což se nám díky detailní znalosti brněnského trhu realit úspěšně daří. Kromě lokality a velikosti je nutné zohlednit sociální vybavenost, bezpečnost, druh stavby, její materiál, stáří a stav, plánované stavby v okolí, povahu sousedů pro dobré soužití a mnoho dalšího. Orientačně si můžete cenu spočítat, k přesnému výsledku pak doporučujeme specialistu.

Sdělení inzerátu a celková prezentace

Zveřejněná nabídka by měla obsahovat všechny důležité informace, aby vás zájemci nekontaktovali kvůli základním otázkám. Součástí inzerátu musí být jak text, tak fotografie a případně také video. Za téměř 20 let zkušeností víme, co sdělit, a co naopak potřena není. V inzerátu není dobré používat příliš honosná a vychvalující slova, ne každý vnímá nabízenou nemovitost stejně a mohli byste zájemce zbytečně odradit.

216

Prodej nemovitosti na správném místě

Smyslem inzerce není dostat vaši nemovitost na přední stránky inzertních novin, výloh obchoďáků a na všechny inzertní portály v České republice. Úspěch je ve zveřejnění nabídky těm správným zájemcům ve správný čas, k čemuž může posloužit hned několik nástrojů najednou, ale také jeden jediný. Stejně jako se snažíme maximalizovat váš zisk z prodeje nemovitosti, chceme zároveň minimalizovat vaše náklady při zachování vysokého standardu.

Zajistíme kompletní právní servis

Jakmile spolu vybereme správného zájemce, je čas na smluvní dokumentaci. Nedoporučujeme využívat obecné vzory z internetu, téměř nikdy nebudou odpovídat vaší situaci ani nemovitosti. Pro každého klienta připravujeme v Bravis Reality individuální prodejní, respektive kupní, smlouvu ve spolupráci s právní kanceláří specializovanou na majetek a reality. Správnou dokumentací se vyhnete případným nepříjemnostem, kdy by se kupec například po roce dožadoval odstranění závady, o níž věděl. Zároveň s vámi vyřídíme kontakt s úřady, zápis do katastru nemovitostí a odvod daně z nabytí (v některých případech ji ovšem platit nemusíte).